MatFiz Edukacja

SPECJALIZACJA
Zakres Szkoły Podstawowej i Średniej
         ZAPRASZA 
Emerytowany Nauczyciel
MIEJSCE LEKCJI
Łódź Radogoszcz Liściasta lub u Ucznia
SPECJALIZACJA Zakres Szkoły Podstawowej i Średniej
         ZAPRASZA Emerytowany Nauczyciel
MIEJSCE LEKCJI Łódź Radogoszcz Liściasta lub u Ucznia
SPECJALIZACJA
Zakres Szkoły Podstawowej i Średniej

         ZAPRASZA
Emerytowany Nauczyciel

MIEJSCE LEKCJI
Łódź Radogoszcz Liściasta lub u Ucznia

Ciekawostki mat-fiz

Liczba π (pi) – najciekawsze informacje

Liczba π jest najbardziej znaną liczbą w matematyce. Wyprzedza inne sławne liczby, których nazwy pochodzą od znanych matematyków, takie jak: liczba Eulera, liczba Grahama, liczba Fibonacciego, liczba Stirlinga, liczba Catalana, liczba Poissona, liczba Mersenne`a, liczba Ramseya. Nazwa liczby π nie pochodzi jednak od greckiego matematyka Pitagorasa, lecz od włoskich słów: perimetron – obwód lub periferia …

Liczba π (pi) – najciekawsze informacje Read More »

Matematyczna zagadka – obwodnica Londynu

Autostrada M25 zatacza pełny okrąg wokół Londynu, a w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Jeśli więc podróżujemy drogą M25 zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jedziemy po zewnętrznej jezdni autostrady. Jadąc zaś w przeciwnym kierunku trzymamy się jezdni wewnętrznej. która jest krótsza. Nasuwa się pytanie: o ile krótsza jest droga pokonywana w kierunku przeciwnym do ruchu …

Matematyczna zagadka – obwodnica Londynu Read More »

Pojęcie nieskończoności

Nieskończoność to pojęcie matematyczne oznaczające brak ograniczeń w rozmiarze, ilości, lub zakresie. Jak wielka jest nieskończoność? Najprostsza odpowiedź brzmi: nieskończoność jest ogromna i nigdy się nie kończy. W matematyce nieskończoność służy jako narzędzie do opisu abstrakcyjnych struktur i zjawisk, a nie jako liczba czy wielkość, którą można określić. Istnieje wiele różnych kontekstów, w których używa …

Pojęcie nieskończoności Read More »

Dowcipy matematyczne – przy kawiarnianym stoliku

Przy kawiarnianym stoliku siedzą: biolog, statystyk i matematyk. Przez okno kawiarni obserwują dom po drugiej stronie ulicy i widzą wchodzącą parę – kobietę i mężczyznę, którzy po 10 minutach opuszczają dom z dzieckiem. Biolog mówi ‒ o rozmnożyli się. Statystyk na to ‒ nie, po prostu w obie strony weszło i wyszło dwie i pół …

Dowcipy matematyczne – przy kawiarnianym stoliku Read More »

Prawo Faradaya – indukcja elektromagnetyczna

Michael Faraday, syn kowala z południowego Londynu urodził się w 1791 roku. Otrzymał tylko podstawowe wykształcenie i już w wieku 13 lat zaczął praktykować jako uczeń w zakładzie introligatorskim. Mając dostęp do wielu książek zaczął interesować się nauką, a szczególnie elektrycznością. W późniejszych latach uczęszczał również na wykłady sławnego chemika Davy`ego w Królewskim Instytucie Naukowym,  …

Prawo Faradaya – indukcja elektromagnetyczna Read More »

Liczby pierwsze – sito Eratostenesa

Definicja liczby pierwszej Liczba pierwsza to liczba naturalna większa od 1, która ma tylko dwa dzielniki: „1″ i samą siebie. Mówiąc najprościej, liczba pierwsza to liczba, która jest podzielna bez reszty tylko przez siebie. Dziesięć początkowych liczb pierwszych to: 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23 i 29. Historia liczb pierwszych rozpoczyna się 300 lat p.n.e. kiedy …

Liczby pierwsze – sito Eratostenesa Read More »

Oceany w liczbach – ciekawostki matematyczno-fizyczne

Czy wiecie, że:   Szacuje się, że 95% głębin oceanów pozostaje cały czas niezbadanych i niewidocznych dla ludzkich oczu. Ile procent głębin zostało już odkrytych? Najmniejszym oceanem na świecie jest Ocean Arktyczny, który zajmuje powierzchnię 14 milionów km kwadratowych. Kwadrat o jakich wymiarach ma pole powierzchni równe temu oceanowi? Najgłębszym miejscem w oceanie jest Rów …

Oceany w liczbach – ciekawostki matematyczno-fizyczne Read More »