MatFiz Edukacja

SPECJALIZACJA
Zakres Szkoły Podstawowej i Średniej
         ZAPRASZA 
Emerytowany Nauczyciel
MIEJSCE LEKCJI
Łódź Radogoszcz Liściasta lub u Ucznia
SPECJALIZACJA Zakres Szkoły Podstawowej i Średniej
         ZAPRASZA Emerytowany Nauczyciel
MIEJSCE LEKCJI Łódź Radogoszcz Liściasta lub u Ucznia
SPECJALIZACJA
Zakres Szkoły Podstawowej i Średniej

         ZAPRASZA
Emerytowany Nauczyciel

MIEJSCE LEKCJI
Łódź Radogoszcz Liściasta lub u Ucznia

Oceany w liczbach – ciekawostki matematyczno-fizyczne

Czy wiecie, że:

 

  • Szacuje się, że 95% głębin oceanów pozostaje cały czas niezbadanych i niewidocznych dla ludzkich oczu. Ile procent głębin zostało już odkrytych?

  • Najmniejszym oceanem na świecie jest Ocean Arktyczny, który zajmuje powierzchnię 14 milionów km kwadratowych. Kwadrat o jakich wymiarach ma pole powierzchni równe temu oceanowi?

  • Najgłębszym miejscem w oceanie jest Rów Mariański na głębokości 11 034 metrów.  Gdybyś wrzucił kamień, który spadałby z prędkością 5 metrów na sekundę, to po jakim czasie dotarłby on na dno tej głębiny?

  • Każdego roku drogą morską przewożonych jest około 20 milionów ton towarów, co stanowi około 90% całego handlu międzynarodowego. Ile ton towarów jest przewożone innymi sposobami transportu?

  • Oceany są areną gigantycznych erupcji i tsunami, które mogą osiągać prędkość ponad 800 km/h. Ile razy szybciej porusza się fala tsunami od motocykla wyścigowego, którego prędkość wynosi 160 km/h?

  • Około 70% tlenu w atmosferze pochodzi z fitoplanktonu i alg występujących w oceanach! Tlen stanowi 21% powietrza, którym oddychamy. Ile % tlenu zawartego w powietrzu pochodzi z oceanów? 🙂

  • Każdego roku 8 milionów ton plastikowych odpadów zanieczyszcza oceany, 80% pochodzi ze źródeł lądowych, a 20% ze statków morskich, takich jak łodzie rybackie lub platformy wiertnicze. Ile ton plastiku  znajdującego się w oceanach wytwarzają źródła lądowe?


  • W jednym metrze sześciennym wody morskiej jest więcej żyjątek niż ludzi na Ziemi! Ilu ludzi w przybliżeniu żyje na naszej planecie? 


  • Podwodne wulkany wytwarzają tyle ciepła, że ​​mogą zagotować wodę, czasami tworząc „czarne dymy” – znane jako kominy hydrotermalne na dnie morskim – które odżywiają unikalne podwodne ekosystemy i żyjące wokół nich gatunki flory i fauny! W jakiej temperaturze następuje proces wrzenia wody? Czy woda słona ma inną temperaturę wrzenia niż woda słodka?


Zapraszam na ciekawe korepetycje z matematyki.

Moja oferta znajduje się na stronie głównej pod linkiem:  Korepetycje z matematyki – Łódź Bałuty